קוד פתוח בר-קיימא: פוסט סיכום אירוע בגראז' גיקס

ב-12 ביוני ארגנתי בגראז' גיקס פאנל בנושא Sustainability of Open Source. אני מפרסם כאן סיכום חלקי ביותר של האירוע שאליו הגיעו למעלה מ-100 איש, אתם מוזמנים להגיב ולהמשיך את הדיון כאן. (גרסה מקוצרת של הפוסט באנגלית מפורסמת בבלוג של הגראז').

GarageGeeks: Sustainability of Open Source

זה התחיל כשצביקה נטר ואני דיברנו על האופציה של לעשות אירוע בגראז' גיקס בו אציג קצת את הפרויקטים שבהם אני מתעסק בניו יורק. די מהר הגענו למסקנה שבביקור הקצר שלי בארץ, מה שמעניין אותי זה יותר לשמוע מה אחרים עושים ולא שוב להציג את הדברים שלי. ככה הגענו לרעיון של פאנל בנושא קוד פתוח ויותר מזה, בנושא קוד פתוח בר קיימה (Sustainability Of Open Source).
עשיתי מחקר שטח כדי לראות את מי יהיה מעניין לשמוע, התייעצתי עם אנשי הגראז' צביקה וטל (שלצערי לא יכל הגיע), עם יעל טלמור מזולו, עם ארז וולף ועם גיא ורדי. בעזרתם בנינו פאנל של חמישה דוברים שלכל אחד מהם היה נסיון וזווית שונה לנושא:

גלעד בן יוסף ותיק בקהילה, ממקימי עמותת המקור, הגדיר את התהליך שעובר פרויקט בדרך שמצאתי מאוד מאוד מעניינת. כל פרויקט מתחיל כ-Seed מה שגלעד תיאר כשגעון של מפתח יחיד או יותר שפשוט "Wants this to happen". לדבריו זה המצב של רוב הפרויקטים ב-Source Forge. השלב השני הוא שלב ה-Startup שבו יש כבר משהו שעובד ומתקדם ונראה מבטיח 'Early adopters' אבל רובם הם המפתחים והשלב מתאפיין בגדול ב"This is Cool". השלב הנכסף הוא שלב ה-Mature שבו פרויקט הוכיח את עצמו כדי להיות ראוי ל-"This is useful" – הוא מספק צורך אמיתי, קהילת המשתמשים והמפתחים גודלת באופן בריא ואפשר לדבר על פיתוח ברמה של לוקליזציות, תרגום לפלטפורמות שונות, ואפילו מונטיזציה. גלעד והחברה שלו מפתחים תכניות הכשרה למנהלים ויש עוד הרבה מה ללמוד ממנו מעבר למצגת המרתקת שהעביר באירוע.

אחריו עליתי אני (מושון זר-אביב) ודברתי על שלושה פרויקטים: פרויקט הקוד הפתוח הראשון שלי Atlas Gloves ממשק ג'סטות ידיים לגוגל ארץ שבגישת עשה-זאת-בעצמך מיצר חווייה היי-טקית (כמו ב'דוח מיוחד') באמצאים לואו-טקים (שני כדורי פינג-פונג ומחזיקי מפתחות עם נורות LED). הפרויקט זכה להצלחה די גדולה אבל מלבד העובדה שתיעדנו אותו בסדר ושמנו את כל הקוד ברשת, לא ממש היתה חשיבות לזה שהקוד היה פתוח. הפרויקט השני שהצגתי – ShiftSpace הוא הפרויקט המרכזי שלי שגם היה התיזה שלי במאסטר ב-NYU. שיפטספייס היא פלטפורמת אופן סורס שמאפשרת ליצר ממשקים מעל אתרי אינטרנט – סוג של User Generated Content דרך User Generated Interface. דיברתי על שני ערוצים מקבילים של פיתוח: פיתוח תוכנה ופיתוח קהילה. בצד של פיתוח הקהילה גם הזכרתי את התחרות שיזמנו שבה חילקנו מלגה שקיבלנו בין מספר מפתחים שעכשיו עושים שימוש בפלטפורמה שלנו. בסוף גם הזכרתי את Kriegspiel משחק מחשב שמבוסס על משחק לוח שהמציא הפילוסוף הרדיקלי הצרפתי גי דבור (ממייסדי הסיטואציוניסטים שכתב גם את 'חברת הראווה') ואיך במקרה הזה הבחירה בקוד פתוח היא גם דרך לייצר דיון סביב חוקי המשחק וגם אסטרטגיה אפשרית (אם כי שנויה במחלוקת) להתמודד עם איום בתביעת IP מצד האלמנה דבור.

המבנה שגלעד הציע בא לי ממש במקום וגרם לי קצת להרגע לגבי התסכול שלי מזה שאני עוד לא יכול להגיד על שיפטספייס "This is useful" מצד שני, אני יכול להתנחם בעובדה שאנחנו בהחלט כבר נמצאים בשלב ה"This is cool". פרויקט אחר שכבר בהחלט יכול להתפאר בבגרותו וביעילותו הוא Asterisk מערכת טלפוניה דיגיטלית פתוחה שהאיש שלה בארץ, ניר סמיונוביץ' היה הדובר השלישי שלנו. ניר חלק מנסיונו בניהול חברה שמתמקדת בשירותים מבוססי קוד פתוח. הוא גם נשטף נוסטלגיה והעלה זכרונות ממסיבות הלינוקס הראשונות שהיו עורכים בטכניון. גיקים או לא גיקים ;)

מאיר קריחלי מאנשי What'sUp וזולו, הציג מערכת ניהול אתרים חדשה בשם להק שהוא עובד עליה ונמצאת כרגע עדיין בשלבים ראשונים שלפני חשיפה ציבורית. לדעתי מאיר הצליח די יפה לענות על החשדנות הבסיסית שמלווה כל יוזמה ליצור מערכת ניהול תוכן חדשה (בסביבה כה רוויה במערכות קיימות וותיקות). הוא מנה קומבינציה של אופציות שהוא בונה אל תוך הבסיס של להק, אשר אין זמינות במערכות קיימות גם לא ע"י הוספה: מחוייבות לריבוי שפות וbidi מהרמות הכי בסיסיות של המערכת, הרחבה של מודל הוויקי לכלל האובייקטים במערכת ברמת חיווט בין שפות, הרחבה של מודל הוויקי לכלל האובייקטים במערכת ברמת עריכה משותפת ושמירת גרסאות, שימוש בדג'אנגו – פריימוורק על בסיס פייתון (אלה הכמה שאני זוכר). מעבר לאמירה האופן-סורסית האופטימית "If you build it they will come", מאיר טוען ש-"If you don't build it, they won't come" ומבחינתו הצעד הראשון, עוד לפני פניה לקהילת מפתחים או קהילת משתמשים, הוא לבנות את היסודות – להגדיר את ההצעה הבסיסית שעל גביה יתפתח הפרויקט. להק היא בעיני עוד בשלב ה-Seed מערכת מאוד מבטיחה ואני ממליץ (ומתכוון אישית) לעקוב אחרי ההתפחות שלה.

GarageGeeks: Sustainability of Open Source

הדגשים על שפה ונושא של לוקליזציה בלהק הובילו לתוך הפרזנטציה של אורן גולדשמידט. אורן שעוסק בפתרונות מבוססי קוד פתוח לארגונים בשוק הערבי, חילק את הפרזנטציה שלו לשני חלקים. בראשון נתן מספר דגשים לגבי דרכים להפוך את התוכנה שלך לבעלת רלוונטיות מסחרית. הראשונה, הגדרת קהל יעד (מפתחים וגיקים / אנשי IT ומערכות גדולות / משתמשי קצה). השניה, בחירת רשיון – בזמן שה-GPL (הרשיון הויראלי אשר מחייב כל העושה שימוש בו לשחרר גם את הקוד שלו כפתוח ובאותו הרשיון) הוא קונסטרוקטיבי מבחינת פיתוח תאגידים וחברות גדולות נזהרים ממנו כמו מאש ובכך נמנעת האופציה המשותפת בין יוזמות עצמאיות לבין חברות מסחריות אשר יכולות לספק תמיכה כלכלית במוצר או אפילו לשלם משכורת למפתחים שיעבדו עליו. במקום הזה הטיף אורן לבחירה ברשיון כפול או אפילו משולש, אשר יכול לאפשר למפתח יותר מאופציה אחת של איך לשחרר את הקוד בהמשך. את החצי השני של הפרזנטציה של אורן, הוא הגדיר כפרפרזה על כותרת הפאנל: "Sustainability Of Through Open Source" או היכולת של חברות ותרבויות לקיים עצמן.

אגב קוד פתוח, יוחאי בנקלר, פרופסור (משלנו) בהרווארד שנחשב לאחד התיאורתיקנים המובילים בחקר המדיה החברתית, מגדיר את תופעות הקוד הפתוח כחלק מתופעה כלכלית רחבה יותר שהוא מכנה Commons Based Peer Production תופעה ששותפים לה גם ויקיפדיה, הבלוגוספירה ותופעת הקראודסורסינג. ההתרגשות מהתפתחות של תופעה חדשה כזו ומהפוטנציאל שלה ספציפית באיזור שלנו אפיינה את הדיבור של כמה מהדוברים וגם כמה מהקהל. ללא ספק ישנו פוטנציאל אמיתי לשיתוף פעולה איזורי, מעבר לגבולות פוליטיים ואידיאולוגיים, סביב נושאים טכנולוגיים, מופשטים מהמטען הפוליטי. בראשם לוקליזציה לשפות RTL (ימין לשמאל). שיתופי פעולה כאלה כבר מתקיימים כיום ברמה מאוד בסיסית של אחד-על-אחד, אבל הפוטנציאל הוא אדיר.

הערב נמשך הרבה מעבר למצופה עם דיונים על המקום של קוד פתוח בחינוך, על בעיית העיצוב בקוד פתוח, על הברית הישראלית עם מיקרוסופט  ובאמת קצרה היריעה… שמחתי לראות שהיו עוד המון שאלות בקהל שלא הצלחנו להגיע אליהן ותוך כדי פינוי הכסאות והשולחנות עדיין אנשים התווכחו בלהט על הנושאים שעלו בפאנל. אני ממש ממש נהנתי ואני מאוד מודה לאנשי הגראז' על ההזדמנות הזאת, לפאנליסטים שהשקיעו הרבה מזמנם (הפאנל פותח במודל די אופן-סורסי) ולקהל.

הארות והערות (3 בינתיים)

  1. really interesting, thanks for sharing, for those of us who could'nt make it

  2. [...] Hebrew version at http://www.thecollective.co.il/?p=212 [...]

  3. המצגת שלי, למי שמעוניין:

    http://www.scribd.com/doc/3470872/Sustainable-Open-Source

    גלעד