מה קורה באינטרטנט?

מסתבר שלא הרבה.

אחד הדברים המוזרים שמאפיינים את תעשיית האינטרנט המסורתית בישראל (ולחשוב שיש כבר דבר כמו תעשיית האינטרנט המסורתית!) היא שהם מפגרים בכמה שנים אחרי מגמות שמתרחשות בעולם. בניגוד לרוח היזמות אשר מניעה סטרטאפי אינטרנט רבים לנסות ולחדש. חלקם גם עושים זאת בהצלחה לא מבוטלת. אבל במיינסטרים של האינטרנט הישראלי – אתרי החדשות, הפורטלים ואתרי הכלכלה שמרנות היא שם המשחק.

יש סיבות טובות לשמרנות הזו: בגלל גודל השוק כל אחד מפחד לנסות ולעשות שינויים דרסטיים כי הסיכונים גדולים מדי. אם עוזבים אותך רק מאתיים אלף גולשים שלא מרוצים מהעיצוב החדש אתה נופל חמישים מקומות אל מקום אחרי רוטר.נט. אם אתה מכניס איזה שדרוג טכנולוגי שדורש דפדפן שקיים רק בשנתיים האחרונות מייד חמישים אחוז מהשוק שמתקינים גרסאות גנובות של מיקרוסופט (ולכן אקספלודר 7 לא עובד להם) לא מסוגלים להסתכל באתר שלך. לצערנו התוצאה של המציאות הזו היא קבעון. לפני חצי שנה האתרים הכלכליים בפרץ של יצירתיות החליטו שלגולשים יש מסכים יותר גדולים מ 800 על 600 ובכך יישרו קו עם המגמה של לפני שנתיים בעולם. וחוץ מזה? יוק.

אבל לפעמים יש הזדמנויות פז. הכניסה של  ערוצי הטלויזיה לאינטרנט היא אחת מהן. מדובר בכוחות חדשים, שהנסיונות הקודמים שלהם היו בעידן אחר לגמרי והכניסו תקציבים ורוח חדשה לאתרים שלהם. נענע10 היתה הזדמנות כזו שעדיין לא ברור אם הצליחה. וגם האתר החדש של קשת- Mako. אתר שעובדים עליו שנתיים וחצי ומשקיעים בו מליוני שקלים חייב להביא משהו חדש לרשת הישראלית.

אבל כמו שאמרנו, כלום לא קורה באינטרנט.

אז עשינו יחסי ציבור. העיצוב באמת מהודק, והגלילות החביבות עשו לי את זה (כל הכבוד למנטיס), עם הקפדה על הפרטים הקטנים והאייקונים. אבל הדבר היחיד שבאמת אפשר לומר על האתר של מקו הוא שזה פחות או יותר אתר ערוץ טלויזיה שהיה צריך לקום לפני שלוש שנים. אפשר לנסות לנחש למה זה לקח שלוש שנים (עוד התקנה של Vignette? אלוהים ישמור. לא למדתם מהטעויות של ויינט?) אגב, מותג טלויזיה הוא מותג קלאסי למשהו שאפשר למתוח למותג וידאו באינטרנט. המותג שלכם כל כך חלש שאתם צריכים עוד מותג להחזיק? ואז לקלקל אותו בשניה עם חסות של הפיצה השכונתית?

ברשת קרו כמה דברים בשנים האחרונות שבגללם כל כך חיכו בישראל לאתר של רשת. קוראים לזה וידאו ברשת. יש אתרים כמו יוטיוב שמראים את הפוטנציאל ואתרים כמו Hulu שמממשים את הפוטנציאל. אצל מאקו, השמרנות יורה להם ברגליים: אתר של ערוץ טלויזיה שמנסה להתחפש לפורטל חדשות ובידור ומצליח כמעט להסתיר שמדובר באתר של ערוץ טלויזיה. רוצים לשרוד את העידן הטלויזיוני? תנו לאנשים לראות שידורים של התוכניות שלכם באינטרנט. זו הסיבה שאנחנו נגיע לאתר שלכם. לא בשביל חדשות כי יש מי שעושה את זה טוב יותר. לא בגלל פורומים (יש! זה בדיוק מה שאנחנו צריכים!). לא בגלל מנוע חיפוש אתרים (שמעתם על גוגל?). ובטח לא בגלל משחקים.

בהצהרה שלכם לעיתונות דיברתם על תוכניות להיות יותר מאתר חדש עבור קשת. אל תנסו להיות כמו האתרים האחרים בארץ. אתם יודעים לעשות תוכן וידאו. פורטלים ואתרי חדשות כבר יש לנו יותר מדי.

הארות והערות (13 בינתיים)

 1. מדויק. מינון נכון. ניסוח מעולה.

 2. היי,

  קודם כל גילוי נאות: אני עובד ב-mako.

  נכון ורצוי לחדש, וכמו שאמרת השוק פה קטן מידי ובטח בשביל מותג שרוצה לבנות את עצמו מלמטה, אז כנראה שלא יחדשו פה עד שלמישהו יהיה את האומץ והמשאבים לזרוק על (כנראה כישלון כלכלי) בשוק מאוד שמרני.
  חוץ מהנקודה הזו (שהיא היחידה שאנחנו מסכימים עליה) קצת מצחיק אותי שאנשים מצפים שאתרים יעשו דברים שהם רוצים. רוצה אתר וידאו? תפתח אחד. אין לך כסף? אז כנראה שלא יכולות להיות לך דרישות/ציפיות.
  יותר מזה, מי אמר לך שאתר וידאו ימשוך יותר תנועה מ-YNET או WALLA!? מה זה משנה שהבעלים של חברת האינטראקטיב היא חברת טלויזיה? אם זו היתה חברת נעליים היית מתלונן על זה שהאתר לא מוכר נעליים בזול כי זה מה שאין כאן…
  אני רחוק מלחשוב שהאתר הזה מדהים אבל הוא בהחלט יותר שמיש ונעים מאשר YNET ובטח ש-WALLA ועם תוכן יותר מגוון ואני מבטיח לך שעוד יצטרפו פיצ'רים (חלקם בטח לא יתאימו לציפיות שלך כי ראית אותם במקום אחר), אבל בינתיים הייתי שמח לראות ביקורת שמתייחסת למה שיש ולא למה שהיית רוצה לראות (כולל קטילות אם יש לך).
  עד אז הביקורת שלך לא רלוונטית במקרה הטוב.

  ערן

 3. כן, אני מסכימה עם הכל, ומזועזעת לגלות שגם הם לקחו את הוינייט הארור והמקולל, מהסיבות המרכזיות לשמרנות הפיתוח. ומתי פוסט על אשמת המפתחים? איך זה שכל טירון יכול לפתח אפליקציה מדהימה ובמפקדות הפיתוח של אתרים גדולים הם אומרים, זה יקח מינימום חצי שנה?

 4. [...] הקולקטיב » » מה קורה באינטרטנט? // 24 אוק', 2008 בשעה [...]

 5. ערן
  אני מבין את הנימה האישית וזה בסדר גמור. העובדה שאין לי כסף להקים אתר כמו מאקו לא מונעת ממני להביע את דעתי. הטיעון הזה כמובן לא רלוונטי לשום ביקורת.
  קשת היא חברה שעוסקת בשינוע תוכן וידאו. לייצר אותו על ידי הזמנה מכל מני ספקים, להתאים לוח שידורים, לשווק את התוכן ולספק אותו לצרכנים. הסיבה שהם פתחו חברת אינטראקטיב היא להרחיב את החברה לסביבת האינטרנט. למרות זאת ה core business לא השתנה. לכן אני עדיין מצפה מהם שהם יעשו וידאו באינטרנט טוב יותר מכל האחרים ויובילו את השוק.

 6. ערן, מה יש ב-mako שאין ב-ynet?
  ג"נ – אני לא עובד לא ב-mako ולא ב-ynet. אני באמת מנסה להבין.

 7. בווב 1.0 בשנים 1995-2001, היו 4 סטארטפים ישראלים בליגה העולמית: צ'קפויינט, מירביליס, טופ-טיר, כרומטיס.

  בווב של הדור השני (אסור להגיד ווב 2.0 אצלך), לא קם מאז 3001 שום סטארטפ ישראלי בליגה הלאומית של גוגל, פייסבוק, מייספייס, דלישיוס, פליקר, יוטיוב, טווין, פאוור-סט, טוויטר, וכו'.

  למה זה? כי הישראלים כאוכלוסיות מזרחיות (הרוב פה ממזרח אירופה בסגנון עדות צ'אוססקו-ברז'נייב או מהמזרח התיכון בסגנון עדות סאדם חוסיין וקדאפי)לא השתחררו מהבולשביזם והקונטרול.
  ואילו דור הY, הלקוח העיקרי של ווב 2.0 הוא אנטי קונטרול (ראה פינק פלויד החומה)

  It is not the Software, Stupid.
  It is the ContentWare!!!!!!!!

  It is not engineering, it is design

 8. הם היו צריכים לתת לעולם קודם לבקר, להעיר ולהאיר במהלך השנתיים הללו ולא לצאת בפרסום ענק חד משמעי כאילו העלו ערוץ חדש.

  עולם האינטרנט הוא עולם גדול, מורכב שברובו דווקא רוצה הפתעות.

  mako בראיה ראשונית שלי עלה כדי "לסגור עוד פינה" עם המתחרה ערוץ 10 (שעבר לnana). תחרות זה בריא, השאלה היא האם מספיק לתת מענה דומה או ששווה להשקיע קצת מחשבה מעבר כדי לזכות בקול שלי.

  שאלה שכנראה הקופירייטרים בקשת שכחו לפני שהוציאו מהכיס מליוני שקלים..

 9. שיהיה ברור, התגובה האינסטקטיבית שלי, עם עליית האתר על המסך היא, מעוצב יופי, מושך, מסקרן.
  גם חשבתי שזה מרענן שהכל אייטמים בוידיאו, עד כמה שראיתי, ולא טקסט. אם כי אני חושבת שחובה להוסיף סרגל ניווט לתוכניות ולא רק למדורים, חובה.
  התבאסתי כמובן שתוכן הגולשים שלהם הוא טוקבקים ופורומים, ווב2000. אבל עם כל הבאגים, עם זה שאני מסכימה עם הטענות של ירדן, ולא מסכימה עם ערן שכותב, תבנה לך אתר וידיאו, אני חושבת שמקו יהיה אתר חזק ומוביל באתרים הנצפים. אני כן חושבת שהוא מציע משהו קצת אחר בסך הכל הכללי.

 10. שלום שוב,

  כשאני קורא את התגובה שלי עכשיו, היא מרגישה לי יותר אגרסיבית ממה שהתכוונתי שהיא תהיה. בכל מקרה כתגובה לתגובות פה:

  1. באמת חבל שאין פה אתר כגון HULU אבל שוב, אין שום סיבה שזה יהיה אתר mako. בכנות, אני לא חושב שהתשתיות או הקהל או השחקניות הראשיות בשוק בנויות לייצר מודלים מצליחים על הבסיס של זה, אבל זה כנראה עוד יבוא (אולי אם תמשיכו לצעוק :-) ).
  הנקודה היא שלנו כגולשים אין יכולת לבוא בטענות לאתרים על כך שהם לא נבנו בצורה שרצינו, זה פשוט ילדותי.
  חוצמיזה, ה-Core Business של קשת אינרטאקטיב הוא פורטלי תוכן (האתר הראשון שפותח היה moooma) ולא אתרי וידאו, אז אני לא מבין למה אתה הציפיות למשהו אחר.

  2. לריקי, מה כל כך רע בוינייט? ועל איזו גרסה את מתלוננת בכלל? את חושבת שזה כל כך פשוט לפתח אתר בסדר גודל הזה? תנסי לחשוב על מערכות תורים, CACHE, הרשאות (וזה רק בשביל ההתחלה), ולא על איזה אתר עם 20,000 גולשים בחודש.
  לא שוינייט היא מערכת חפה מכל באג, אבל כבר יצא לי לראות מערכת או שתיים בחיי, והיא עדיין עומדת בראש.

  3. איתן, זה בעיקר עניין של טעם (ואני לא אתווכח עם מי שמעדיף משהו אחר), אבל בשביל לסבר את האוזן, ככה:
  א. עיצוב הרבה יותר מושך ופשוט לשימוש
  ב. תוכן קליל יותר שמאפשר חיבור נגיש יותר לגולשים
  ג. הרבה יותר וידאו ווידאו יותר מעניין
  ד. חדשות ברמה גבוהה יותר ובהצגה פשוטה ומגוונת יותר (תכנס לערוץ החדשות)
  ה. תוכניות קשת

  אני מאמין שבמבחן הזמן mako יהיה אתר מוביל בשוק הישראלי, ולצערי, למרות ההתיימרות מצד כמה עכברי אינטרנט רוב השוק לא רוצה הפתעות אלא מצפה לקבל תוכן קליל, זמין בדרך קצת יותר "מגניבה" ולפעמים אפילו לא את זה…
  צר לי בתור משתמש מתקדם, אבל זה המצב הכלכלי פה ולא רק בתחום האינטרנט והלוואי שבעתיד זה ישתנה.

  באמת הייתי שמח לשמוע את מה שיש לכם/ן לומר על האתר כמו שהוא.

  תודה,

  ערן

 11. עשיתי סיבוב (עם גוגל כרום על ויסטה)- הרבה אייקונים של קובץ שבור (פלאשים שלא נטענו?), קצת הלכתי לאיבוד בניווט (מודה, לא טרחתי לחכות שכל העמוד יעלה כדי ללחוץ על קישורים- האתר פשוט איטי מידי), לא ברורה לי ההפרדה בין ה-VOD לשאר הוידאו (לא הכל אמור להיות VOD באינטרנט?), ניסיתי לצפות במהדורת החדשות, אבל אחרי שלוש הקלקות בשלושה עמודים שונים שאף אחד מהם לא ניגן לי את הוידאו המיוחד, לקחתי את העכבר וחזרתי ליוטוב.
  לא נראה לי שאכנס לאתר שוב מיוזמתי (אולי רק בלחיצה על קישור ישיר לתוכן מסויים).

  מצד שני, אולי אני פשוט לא קהל היעד. אין לי טלויזיה בבית (מסיבות של עצלנות גרידא).

 12. ערן.
  אני מרשה לעצמי לדבר כאיש צד לקוח אשר היה חלק מפיתוח אתרים בסדר גודל גדול יותר ממקו. הרבה יותר גדול. בארץ ובחו'ל.
  אני גם חושב שלירדן יש קבלות לגבי נושא זה וכך מרבית אנשי התעשיה שהרימו בלוגים ומגזיני רשת כי אכפת להם.

  אני בהחלט אשמח לשמוע את דעתך בנושא צד הלקוח והבניה הטבלאית הלא סמנטית בכלל.

  אשמח לשמוע אם נושא זה נלקח בחשבון בעת קבלת ההחלטות והאם הייתם מודעים לחסרונות שאתם לוקחים על עצמכם בבחירתכם בשיטת עבודה זו.

 13. [...] עברו שידורי קשת לאתר חדש: mako.co.il. רבות נכתב וסוקר בנושא השמרנות, התכנים, ה url-ים המעצבנים והווידאו, אז אני לא אחזור על זה [...]