מעבר לבחירות – חוק המאגר הביומטרי

החיים ימשיכו אחרי הבחירות המדכאות האלה, בהן בעיקר אפשר לקוות שלא יקרה הגרוע מכל.

אחת הסוגיות שמתגנבת לישראל בדלת האחורית, והיא איום על הדמוקרטיה ועל החיים האישיים של כל אחד מאיתנו היא היוזמה הנכלולית של חוק המאגר הביומטרי.

סוף סוף יש אתר שמסביר בצורה מאוד פשוטה כמה זה מסוכן, גם עבור כל אלה שחושבים "אבל אין לי מה להסתיר." או "אבל זה חיוני בשביל הביטחון."

אתם יודעים שאני בדרך כלל מתבטא בזהירות כמעט בכל תחום. הנושא הזה הוא גורלי בעיני. תעבירו את זה הלאה.

ולמי שמתעצל ללחוץ על הבאנר, הינה ההודעה ששלחו המתנדבים שמאחורי האתר (גילוי נאות: גם אני עזרתי קצת):


מדינת ישראל ומשרד הפנים מובילים מהלך להנהגת זיהוי ביומטרי ואגירת הנתונים הביומטריים של כל תושבי ישראל.
המהלך תופס תאוצה בימים אלו, מאחורי עשן המלחמה והבחירות.*
    המדובר באמצעי פיקוח קיצוני הטומן בחובו סיכון זכויות בסיסיות של כל אחד מאיתנו ולאחר יישומו לא ניתן יהיה להשיב את הגלגל לאחור. לא בכדי מתנגדים לחוק לשכת עורכי הדין, הוועדה לפרטיות במשרד המשפטים והאגודה לזכויות האזרח.
    הנושא לוקה בבורות בציבור הרחב והקושי להבהיר אותו ואת הסכנה החריפה שעומדת בבסיסו מסייעים למשרד הפנים לזרות מלח בעיני האזרחים ובאופן ציני להציג את החוק כאמצעי להגברת הביטחון האישי.
    בימים האחרונים הרכבנו אתר שמרכז בתוכו מידע רב באשר לחוק, למצב הנוכחי שלו, מאמרים מאת מומחים בעלי שם בנושא, אוסף שאלות ותשובות, דרכי פעולה ועוד.
החוק עומד לגעת עמוק בחיי כל אחד אחד מאיתנו ואינו זוכה לחשיפה ולדיון ציבורי כלל. החלטה שתחדיר אצבעות בלתי מתפשרות למקומות האינטימיים ביותר שלנו בלי לבקש רשות עומדת לעבור באין רואים.
האתר קם כדי להציף את הנושא למודעות.
הכנו באנרים להפצה באתרים התומכים בנושא, ווידג'ט חדשות שמעדכן בנושא וניתן להתקנה באתר שלכם, מייל ויראלי שמציג  את הנושא ואת האתר ודרכי פעולה סטנדרטיות בסיסיות שמוצגות באתר עצמו. סרטון אנימציה להצגת הנושא בדרך.
אתן ואתם מוזמנימות להציג באתר/בלוג/פורום/מייספייס/פייסבוק שלכם באנר המפנה לNO2BIO, להתקין ווידג'ט, לתרום מידע, דרכי פעולה, אלמנטים רשתיים ומה שתחשבו שנחוץ כדי לגרום למעגל המודע למשמעות החוק להתרחב ולכלול כמה שיותר מאיתנו.
אנחנו רוצים ומקווים שחוק האח הענק יעלה לדיון ציבורי, תקשורתי ופרלמנטרי משמעותי ועמוק.
כי טביעת אצבע אי אפשר להחליף

 

*     החוק ליישום המהלך אמנם עבר בקריאה ראשונה בכנסת ועומד בפני דיון בועדות הרלוונטיות אך במשרד הפנים לא ממתינים לאישורו הסופי.
כבר עתה נחתם חוזה שנוי במחלוקת עם חברת HP ליישום הזיהוי הביומטרי, יצא מכרז לייצור מיכשור להרכשת זהויות ורשות שדות התעופה והנמלים הכריזה על תחילת יישום הזיהוי הביומטרי בטרמינל 3 בנתב"ג ובמעבר טאבה בשנה הקרובה. לפי החוק, לכשיעבור, שנת מאסר מאיימת על כל מי שיתצנגד לתהליך הרכשת הזהות הביומטרית.

הארות והערות (11 בינתיים)

 1. אתמול, כשביבי נשאל בראיון, אם מסר "הנאמנות" של ליברמן לא מרתיע אותו, הוא ענה, שקיים חוק נאמנות בכנסת, ועכשיו צריך להעביר זאת לציבור – השאלה איך עושים את זה – הוסיף. בדרכי נועם, בצורה אחראית… קריפי!
  אך קריפי יותר – אף אחד לא הגיב על זה

 2. לא מצאתי באתר מי עומד מאחורי היוזמה (הברוכה). נדמה לי שזה מידע שצריך להיות זמין בקלות.

 3. לגבי מי עומד מאחורי האתר.
  אנחנו קבוצת מתנדבים שהתארגנה במיוחד לשם הקמפיין הזה. מאחר ואין לנו זהות אחידה התלבטנו לגבי עמוד ה ABOUT. אני מודעת לחשיבות של עמוד כזה להגברת האמינות ואני מקווה שיעלה עמוד כזה בקרוב.

 4. נעמה, העניין יטופל בימים הקרובים.
  אנו חדשים בעניינים מעין זה, ונודה כי לא חשבנו על כך.

 5. לי במקרה יש שם קרדיט על תכנות (אם כי אני מסכים שזה לא אומר שאני לא שכיר חרב, אז הנה: אני לא).

  בכל מקרה, את צודקת, וברשימת התפוצה של הצוות כבר מדברים על ניסוח דף "אודות".

  נראה לי שבתת-מודע (לפחות שלי) ניסינו להימנע מהזדהות בגלל שזה הרגיש "לא יאה" להיחשף באתר שכל עניינו הוא זכותנו לא לעשות זאת :)

 6. סליחה על התמימות, אבל אני לא מבין למה אתה מתנגד: לתעודות הביומטריות או למאגר?
  - תעודות ביומטריות אומרות שיהיה קשה לזייף אותן
  - מאגר, שמוגבל רק לגורמי ביטחון ושירותים ממשלתיים – אמור לעבוד לטובתי, בהנחה שאני לא פורע חוק הולל. לא?
  נכון, אני לא רוצה שיפלשו לפרטיות שלי או שיטרידו אותי בגלל שאני רשום במאגר כלשהו שמטרתו חיובית אבל בדיוק באותה מידה, לא היה לי יותר מדי חשש שמספר הטלפון שלי יופיע בספר הטלפונים.
  בהנחה שזה מנוגד לחוק עבור גורמים פרטיים או מסחריים להשתמש במאגר המידע הזה, אני לא רואה בעיה בקיומו. ואם הממשלה תחליט למכור את המידע על אזרחיה לכל המרבה במחיר, המאגר הזה יהיה הבעיה הקטנה שלנו.

 7. תודה על המידע החשוב שכבר ניתנה אליו הפנייה בבלוגי.
  את חוק המאגר הביומטרי יש לחסום.

 8. הלכתי לקרוא, קראתי, אני מהרהרת, חזרתי רק כדי לשאול, למה האתר מעוצב בצורה כל כך מסואבת,קריפית ומפחידה?
  אפשר לבוא בגישה חיובית יותר, עיצובית, וגם אם רוצים להפחיד, אפשר לעשות את זה בנועם ולרתום אנשים בנועם. זה פשוט מבטל את החשק להישאר באתר. אם צריך עזרה רק תגידו…
  גם קצת יותר נקיון ופשטות לא יזיק.

 9. עודד, כל המאגרים הממשלתיים מוצאים דרכם לידי ציבור. השאלה היא רק מה יכול לעשות מישהו שיש לו את תעודת הזהות שלך, לעומת מי שיש לו את המידע הביומטרי לך.

  יש המון דרכים ליצור תעודות קשות לזיוף בלי להיכנס לסמטוכה הביומטרית.

 10. [...] Atilla the Falcon, איתי לנר חשיבה חופשית אחד בפה ואחד בלב הקולקטיב, אורי ברוכין שעון נוכחות שלג, אביעד קידרון מחשבה [...]

 11. [...] מתוך האתר של אורי ברוכין (פוסט שנכתב בפברואר): [...]