מסתבר שהחיים ממש ממש משעממים

הופה, הנה קיבלתי את העיצוב החדש של פייסבוק. ובעיצוב החדש, המוטיב המרכזי הוא תזרים בלתי פוסק של דיווחים על החיים של האנשים האחרים, אלו שהגדרתי או שהגדירו את עצמם כחברים שלי. ובשידור הבלתי פוסק הכל נכנס – כל העדכונים, שינויים, הערות, תמונות, המלצות, חשבונות, טענות ומענות – הכל נכנס לאותה רשימה בלי שום סדרי עדיפויות, בלי הדגשה ובלי סימני פיסוק. הכל כולל הכל.

ואיזו הפתעה זו לגלות שהחיים של כולנו די משעממים.

כלומר, בהחלט מעניין לדעת מה אחרים עושים, ולי באמת מעניין לפרסם את הדברים שאני עושה, אבל אחרי ששמו לנו בפנים את מה שידענו (אבל לא רצינו לומר בקול), אפשר לשים את האמת על השולחן: הפייסבוק הזה, ורוב הרשתות החברתיות איתו הם פשוט בדיחה גוזלת זמן. procastination לשמו. ועכשיו את מה שהדחקנו אל התת מודע שלנו אנחנו רואים מול העיניים ולא יכולים להכחיש למרות שאנחנו משתדלים. בממשק החדש לא חשוב כמה איקסים יופיעו כדי שנוכל לסנן עוד ועוד אנשים, בסופו של דבר נשאר עם המון מידע על אנשים עם חיים די משעממים ושמגדירים את עצמם חברים שלנו.

אם לא ברור, אנחנו, כל אחד מאיתנו, משעממים באותה מידה עבור אנשים אחרים.

כמובן שאני לא ממציא כלום. הסוציולוג הראשי של פייסבוק פרסם ממצאים מעניינים על הרשת הזו בשבוע שעבר: לרוב האנשים אין יותר מ 150 "חברים" ברשת, ומתוכם הם נמצאים באינטראקציה עם לא יותר מ 7 אנשים. כלומר אלו האנשים שבאמת מעניינים אותנו, שבאמת חשובים ושבאמת באמת לא משעממים אותנו. אז בשביל מה כל הטקס והטררם שמסביב? לא חבל על הזמן?

אני חושב על פתרון, בו כל התוכנות ידעו לדבר אחת עם השניה, כמו שאומרים כבר שנים על הרשת הסמנטית. ואז כל אחד יבחר לעצמו איפה הוא מרכז מידע על עצמו, ואחרים יוכלו באמצעים כאלו ואחרים לבחור איזה עדכונים לקבל, מכל המקומות ברשת, בענן או איך שנרצה לקרוא לזה. ולא נהיה תלויים בפייסבוק ובחברים פיקטיביים כדי לקבל מידע על חברים אמיתיים.

אבל עד אז אני אשנה את הסטטוס שלי ל"מנסה להתעסק בפוקוסים ורזולוציות". מאד חשוב שתדעו, זה יכול להיות חשוב למישהו.

הארות והערות (12 בינתיים)

 1. מה שמצחיק לדעתי זה שפייסבוק אימצו מודל שמזכיר מאוד את טוויטר ובכך מאבדים את הייחוד שלהם.
  כמו כן המגמה הזו של להחליף עיצוב פעמיים בשנה הוא נפסד לדעתי.
  חבל שכך הפרצוספר ידרדר אל פח האשפה של ההיסטוריה…

 2. Maybe it's me, but I feel that Facebook is more gossip driven and Twitter is more 'live event' driven with a slightly more professional inclination. The re-design of Facebook does indicate a sign of insecurity and perhaps even loss of vision, eventualy I believe you are right, all social media platforms will converge into a single system that consolidates all types of online social activity, it's how it should be in a borderless world.

 3. procrastination *

 4. אולי פשוט צריך להסתגל – ללמוד ולקבוע גבולות שימוש.
  עבורי ועבור רבים אחרים פייסבוק הוא כלי פנטסטי לנטוורקינג ושאר יחסים אינסטרומנטלים.

 5. כידוע לכולנו, רוב בני האדם לא מסוגלים לקבוע גבולות. בשום תחום.

 6. [...] ירדן לוינסקי חושב שהפייסבוק החדש חושף את העובדה המצערת שהחיים של רובנו די משעממים. אני דווקא חושב ששעמום הוא העניין החדש ומוצא את עצמי לא מעט מול תמונות של אנשים שאני לא מכיר וקורא פה ושם על המסיבה שתבעיר את רדיו רוסקו בקרחנה אל השמיים (לא מוכן להתחייב על הניסוח המדויק) ומוצא עניין בכל אלה. אבל אני מבין בהחלט את הביקורת הלגיטימית הזו על מנת היתר של שיתופיות בחיינו. המילה המדויקת אולי אינה שעמום. הרשתות החברתיות מעלות על נס את השולי, האנקדוטלי, פכים קטנים מהחיים. זה לא חשוב אך לא משעמם. החיים עוברים מדיונים גדולים לאוסף של רגעים קטנים. [...]

 7. כל האינטרנט מלא בכמויות מידע אדירות שרובן לא מעניינות אותנו. החוכמה היא לחפש את המידע המעניין מכל התבן.
  באופן אישי, אני לא מסתכל בדרך כלל על החדשות של כל ה"חברים", זה פשוט לא מעניין.

 8. מיכאל מלניק, כל מה שאמרת +1

 9. החיים בהחלט בינוניים. זה לא חדש…
  אני משתדל לכתוב הגיגים (לפחות בעיני) או או לפחות להיות משעשע בעדכוני הסטטוס.

 10. ובכן, לא יודעת מה עם איתכם, אבל אני מקפידה שה"חיים" שהפייסבוק שלי משדר יראו הכי פחות משעממים שאפשר.

 11. פייסבוק הינה תוכנת ריגול של ההורים על ילדיהם. ששש…. לא לגלות להם בבקשה.