רדיו הגל החדש

אחת הבעיות שלי עם רוב כלי התקשורת האינטרנטיים שמטרתם לפתור את קשיי התקשורת של המאה העשרים ואחת, היא שהם ממשיכים להתבסס על תפיסות חשיבה של אמצע – סוף המאה הקודמת. נדמה שהם מתבססים כולם על תפיסה שנוצרת כאשר אנשים יוצרים מוצרים בשביל עצמם, ולא בשביל אנשים אחרים. מכיוון שהאנשים שעוסקים בפיתוח לאינטרנט מגיעים מאסכולה מסויימת, כך נראים גם המוצרים.

אבל אני יכול לראות איך Google Wave מגיע גם לקהלים אחרים. כמובן שזה ידרוש הטמעה, ופיתוח, ובעיקר זמן. אבל יש כאן משהו שיכול לעשות שינוי אמיתי. צריך לזכור שהרבה פעמים מהפכות מתחילות במשהו שנראה לא משמעותי. מה שהכי משמעותי כאן, הוא השאלה שהתחילה את הפרוייקט: "איך האימייל היה נראה אם היו ממציאים אותו היום?".גוגל חושבים שיש להם תשובה.

וזו, לפחות חלקית, היא תשובה אחת.

הארות והערות (5 בינתיים)

 1. ארבעה דברים:

  1. אני חושב שהתכונה החזקה ביותר של googlewave היא שהוא נוצר ע"י חברה שיש לה נוכחות מספיק חזקה כדאי להשפיע על איך אנשים מתקשרים, ושיש לה באמת סיכוי לדחוף אותו.

  google לא באמת רוצים ליצור נישה חדשה של IM או Mail-Client עם הברנדלייבל שלהם על זה, האם רוצים משהו גדול יותר ומכיוון שהם בליגה של הגדולים, הם יכולים.

  2. מרענן לחזות בחברה שמונעת גם ע"י ההכרה שלתת לכמה אנשים שהוכיחו את עצמם בעבר לפתח מוצר שלא מוכתב תחילה ע"י אסטרטגיית התאגיד זה דווא אסטרטגיית תאגיד לא רעה בכלל. כמובן שתרבות כזו קיימת בחברות קטנות שמפתחות ואח"כ מתחילות לגרד את הראש איך להרוויח כסף, אבל גוגל היא לא בדיוק חברה בגודל הזה.

  3. הערה קטנה ולא חשובה: כנראה שעוד לא נולד הדמו ללא תקלות אבל הרבה זמן עבר מאז שביל גייטס הראה חלון כחול עד שלאשנשים היום לא מזיז כל כך לראות באגים של גוגל בשישור חי. בטא, לנצח.

 2. ירדן,

  התפקיד של דואל הוא לתעד תקשורת לטווח ארוך. מי שחושב שהגל הוא תחליף לדואל כנראה שפשוט לא מבין מה זה דואל ואיך משתמשים בו. בשביל תקשורת זמנית תמיד היה קיים הטלפון וזה נראה לי מופרך לחלוטין לטעון שהעתיד של התקשורת הבין אישית שלנו תהיה תלויה בחיבור מתמיד לרשת.
  בשביל שהגל יהיה תחליף לדואל אני צריך להיות מסוגל לשמור אותו על המחשב וכמובן לקרוא אותו במחשב גם כשאני לא מחובר לרשת.
  גם אם נניח שלכולנו יש נגישות כל הזמן לרשת ושהשרתים של גוגל לעולם לא נופלים, הרי לפי הדוגמאות שגוגל מספקת לא בהכרח כל מה שמרכיב גל ישמר על השרתים שלה ומי יבטיח לי שהשרת שעליו נמצא מסמך שהוא רפרנס בשביל מה שאני עושה וצורך לגל שלי ישאר באותו מקום גם בעוד שנה כשאני אצטרך אותו?

  יובל,

  1. הגל אינו מוצר אלא פרוטוקול. גוגל לוקחת על עצמה סיכון גדול ונדמה לי שזו פעם ראשונה שהיא ממציאה פרוטוקול שאינו קיים לפחות דה פקטו. הרבה פעמים מי שממציא פרוטוקול לא נשאר השחקן החשוב ביותר לאורך זמן – נטסקייפ המציאו את הדפדפן ושידרגו את הHTML ואיפה הם היום? גוגל בעצמה נכנסה לשוק קוראי הרסס ותפסה כנראה עמדה מובילה רק אחרי שהיו כבר עשרות מוצרים שהיה אפשר ללמוד מהם ולחקות אותם.

  יותר מזה, אם גוגל לא תגרום לספקי תוכנות של שרתים (וורדפרס למשל) לתמוך בפרוטול אז בעצם כל הגל יהיה אינטגרציה בין השירותים השונים של גוגל שזה דבר מענין אולי רק את מי שמשתמש אידיאולוגית רק במוצרים של גוגל.

  נכון להיום כאשר חלק מהאינטגרציות שמובטחות בפרוטוקול תלויות בישום בשפות JAVA ופייטון, וחייבים לשבת על שרתי האפליקציות של גוגל ההבטחה לא נראית יותר מדי גדולה.

  2. הגל הוא סופר האסטרטגיה של גוגל. מאחר שלהבדיל מטוויטר המידע בגל הוא חסוי ודורש הזדהות, תצטרך לבצע הזדהות וגוגל מניחה שבשלב כלשהו זה יהיה מול השרתים שלה ואז היא תוכל לקרוא את הגל ולאסוף עליך עוד פרטים לטובת הפרופיל שהם מחזיקים עליך בשביל לשפר עבורך את חווית הפרסומות.

 3. אותי מה שהדהים במצגת של הגל שגוגל למעשה בדרך לדרוס הרבהה מאוד חברות קטנות שמנסות להקל על חיינו בכל מיני תצורות ודרכים והפלטפורמה הזו פשוט "מנקה" את השולחן.
  לטוב ולרע, אבל אין לי ספק שזה הולך לשנות את דרכינו בהרבה מאוד דרכים.

 4. מרק – שים לב לאייקון הקטן שמסתתר בפינה הימנית העליונה של המערכת – יש שם תמיכה ב־offline. אולי זה לא imap, אבל זה אמור לעבוד יפה גם כשהקישוריות לרשת נופלת.

  ובמידה והפרוטוקול אכן פתוח ונגיש, אל תתפלא אם בעתיד יהיו לך תוכנות לקוח שולחניות שיספקו גישה מלאה למערכת.

 5. מרק, אני שותף לחששות שלך ואכן לא הייתי שוקל את הגו-גל הזה אם הם לא היו מתחייבים לפתיחה של טכנולוגיית השרת. זה נכון הם מקווים שתרצה לעשות את האותנטיקציה מול שרתי הווייב שלהם, אבל בסנריו האופטימי יהיו לך מספיק אינטרסים להריץ שרתי ווייב משלך, או לרכוש שירות ווייב מספק האינטרנט שלך או מחברת איכסון האתרים שלך (בדיוק כמו שאתה משלם עבור הפעלה ותמיכה בשירות האי מייל שלך). בסנריו הפחות אופטימי המפתחים יתפנקו ויריצו את האפליקציות על השרתים של גוגל ואכן רוב השימושים בשירותי ווייב יהיו דרך גוגל. אני מקווה שהמפתחים יגלו אחריות כלפי תוכן המשתמשים שלהם.

  ולכן בתשובה לשאלה החשובה והמתבקשת: "האם גוגל וייב הוא Evil?" אני מאמין שהתשובה תלויה לחלוטין בקהילת המפתחים והמשתמשים. אני מאוד מקווה לראות איקוסיסטם (קונפדרציה) של שרתי ווייב בדיוק כמו שיש לנו דיסנטרליזציה של אימייל.

  מי יתן, במהרה בימנו.